Haberler

Erenköy Kız Anadolu Lisesi .. Okulumuz hakkında ..

Erenköy Kız Anadolu Lisesi .. Okulumuz hakkında ..

Değerli Üyelerimiz,

İstanbul Valiliği bünyesinde 2006 yılında kurulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul'da deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje süresi 2006-2021 olarak belirlenmiş. Yurtdışı finansman ile yürütülen projede fon kaynakları Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Alman Kalkınma Bankası. Bu projede yapılan ve yapılmakta olan çalışmalar konusunda https://www.ipkb.gov.tr/tr/#ne-yapiyoruz sayfasından bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu çalışmaların bileşenlerinden birini Kamu Binaları için Deprem Riskinin Azaltılması oluşturuyor. Güçlendirme Çalışmaları ve Yeniden Yapım Çalışmaları kapsamında bugüne kadar 230 okul binası yeniden yapılmış, 774 okul binası da depreme karşı güçlendirilmiş. 

Okulda 20 Kasım Salı günü valilik yetkilisi  bir mimar tarafından derneğimize özel bir toplantıda bize aktarılan bilgiye göre, okulumuz binalarının da bu proje kapsamında değerlendirilip yeniden yapımına karar verilmiş. Buna göre hazırlanan proje çerçevesinde 28 Kasım'da müteahhit firma ihalesine çıkılacak. Muhtemelen de Şubat tatilinde inşaat çalışması başlayacak. Proje bir müşavirlik firmasının denetiminde gerçekleştirilecek. 480 gün (3 dönem) sürmesi planlanan inşaat sürecinde okul öğrencileri başka bir okulda eğitimlerine devam edecekler. Geçtiğimiz günlerde okul velileri için de ayrı bir bilgilendirme toplantısı yapılmış.

Biz de mezunlar olarak okulumuza ve tarihimize bağlılığımızı kendilerine aktardık. Bahçemizin ve özellikle okul yönetimi tarafından envanteri çıkarılmış olan ağaçların korunmasının çok önemli olduğunun altını çizdik. Ağaç azaltımı olmayacağı, ama gerektiği takdirde yerinden çıkarılacak ağacın bahçenin başka bir bölümüne dikilerek korunacağı bilgisini aldık. Okul yönetimimiz de bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha yetkiliye ifade etti. 

Bize aktarılan bu bilgiler sonrası konunun elimizden geldiğince takipçisi olacağız. Bunun için de mimar-mühendis üyelerimizden bir takip komitesi oluşturmayı düşünüyoruz. Ağaç envanterimizi de ayrıca takip ediyor olacağız. Sonuç olarak, okul alanımızda bir konferans salonu, kütüphane ve yine okulumuza ait bir kapalı spor salonu kazanımı ile deprem riski olmayan çağdaş bir okul binası ve yan ünitelere kavuşmuş olarak Erenköy Kız Anadolu Lisemizin en kısa sürede yerine dönme umudu ve dileğindeyiz. 

Okulumuzun yeni proje görsellerini de paylaşıyoruz.

Bilginize sunarız.

Saygılarımızla,

Erenköy Kız Liseliler Derneği Yönetim Kurulu