Haberler

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’NÜ OKULUMUZDA KUTLADIK

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’NÜ OKULUMUZDA KUTLADIK

Okulumuz yeni kampüsünün mezunlarımıza özel açılış töreni tadında, öğretmenlerimizle de buluştuğumuz çok özel bir günü yaşadık.

6 Aralık 2021 Pazartesi günü “Dünya Kadın Hakları Günü” kutlaması amacıyla projemizin açılış törenini sizlerle birlikte günün anlamına uygun şekilde gerçekleştirdik; “Dünün EKL ruhunu yarına taşımak üzere yine aramızdalar” temasıyla “Okulumuzda İz Bırakanlar” derslik isimleri projemiz oklumuza EKL’li olma özelliği ve kimliğini yeniden kazandırdı.

Bu tarihi günde okulumuzun tüm dersliklerine en kıymetli, unutulmaz mezunlarımızın ve öğretmenlerimizin isimlerini verdiğimiz "Okulumuzda İz Bırakanlar" projemizi hep birlikte hayata geçirmiş olduk.

Okulumuzun bu öğretim yılında kaldığı yerden başladığı yepyeni binaları bugün mezunları ağırlarken, gurur, heyecan, hasret, sevinç dolu dolu yaşandı.

Törenimizde adları sınıflara verilecek 54 kişi arasında bulunan değerli yazar, 1981 yılı mezunumuz Ayfer Tunç, efsane müzik öğretmenimiz İmdat Halvaşi ve modern robotik konusunda önemli bilim insanı 1986 yılı mezunumuz  Prof.Dr.Sırma Çekirdek Yavuz ve onların yaşam hikayelerini seslendiren spiker Şebnem Sunar Küçük ve Aslı Duru da bizlere katıldılar.

Kürsüde konuşurken heyecanlarını gizleyemezken, duygu dolu konuşmalarında Ayfer Tunç EKL’li olmaktan gurur duyduğunu, yazar olmasında en büyük payın okulumuz olduğunu söylerken, “Şimdiye kadar niye okula bu kadar uzak kaldım" diyerek kendisine sorumluluk yükledi. Şebnem Sunar Küçük de haber spikeri ve özgüvenli olmasında okulumuzun ve öğretmenlerimizin büyük payı olduğunu vurguladı. Ayfer Tunç gibi bir değerin hayatını seslendirdiği için de gurur duyduğunu ifade etti.

 Sırma Yavuz hocamız, sahnede gözyaşlarını tutamadı, binlerce kalabalığa konuşabilirken bugün ağlıyor olmasının kendisine de sürpriz olduğunu söyledi. Sırma Yavuz’un plaketini vermek üzere okul müdürümüz sahneye çıktığında plaketi eski matematik öğretmenimiz Seyfi Sezer’in vermesinin en doğrusu olacağını söylediğinde de salondaki duygu yoğunluğu en yüksek mertebeye ulaştı

Proje paydaşı okulumuzun müdürü Berna Ocakçıoğlu açılış konuşmasında şunları söyledi: “Okulumuzdan mezun büyük işler başarmış kişileri anlatmak vizyonlarımızdan biri. Bu lisenin tarihinde büyük işler başaran öğrencilerden ve öğrencilere emek veren öğretmenlerden olmak bir ayrıcalık. Biz de bu değerleri depreme dayanıklı hale getirilen okulumuzun yeni birimlerinde yaşatmak istedik”

Protokolde yer alan Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Gül Coşkun da Erenköy Kız Lisesi mezunu olmadığı halde buradan mezun çok arkadaşı olduğunu, aramızda olmaktan duyduğu mutluluğu, Seçme ve Seçilme Hakkının 87.yıldönümünde Atatürk’e minnetlerini ve Onun gösterdiği yolda eğitim veren Erenköy Kız Lisesi’nden dün olduğu gibi bugün de yarınlara ışık tutacak gençlerin bu okulda yetişebileceğine inandığını dile getirdi.

Dernek Başkanımız Zeynep Sözmen de 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı yasasının çıkışının hikayesini anlatırken, yasanın Mustafa Kemal Atatürk sayesinde gerçekleştiğini belirterek atamızı minnetle andı. Açılışa dair konuşmasında, “Projeyi hayal ettiğimizde hepimiz çok heyecanlandık. Amacımız geçmişle geleceğe bir köprü kurmaktı. Bugün tüm konuklarımız şu an okul yıllarına geri döndüler. Geçmişimizi yaşıyor, gençlerimize de yaşatıyoruz. Bu teknolojik binada bir yanımız hüzünlü. Çünkü eski binalarımız yok. Ama bir yanımız da gururlu. Okulumuz tarihine yakışır teknolojisi yüksek bir kampüse sahip oldu. Sevgili gençler çok şanslısınız. 110 yıllık bir okulun kültürüne sahipsiniz. Aynı zamanda teknoloji ile birlikte okuyacaksınız. Büyük hayaller kuracağınıza dair bizlere söz vermenizi istiyoruz. Sizler büyük hayaller kurmuş ve ve kadın olarak büyük mücadeleler vermiş kadınların kız kardeşlerisiniz. Kadınların toplumdaki eşit haklarının kazanımları için her alanda mücadele vermiş bu isimleri her gün okuyun, öğretmenleriniz de sizlerle bu isimlere yönelik projeler geliştirecektir.” dedi. 

Günün kahramanı hiç şüphesiz ki sevgili öğretmenimiz İmdat Halvaşi oldu. Tören başlangıcında İstiklal Marşı'nı, okuduğumuz yıllarda alışık olduğumuz gibi, İmdat hocamız yönetti.  İsminin verildiği Müzik Eğitim Odası da yine ilgi odağıydı. Artık bir opera sanatçısı olan öğrencisi Şebnem Ağrıdağ'ın verdiği mini konser ise ilgi ve beğeniyi doruğa çıkardı.

Unutulmaz günün bazı satır başları böyleydi.

Tören boyunca edebi söylemler ve şiirlerle süsleyerek gerçekleştirdiği etkili sunumu ve içtenliğiyle gönüllere taht kuran EKL edebiyat öğretmenimiz Gül Kasay’a da teşekkürlerimizi buradan iletmeliyiz.

EKL ruhunun yine tüm coşkusuyla yaşandığı bugün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 87.yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günüydü. Bu özel günü "Okulumuzda İz Bırakanlar" projemizin açılışı ile kutlamamız kadın hakları mücadelesinde bizlere yol açmış öncülerimizi ölümsüzleştirerek gerçekleştirmiş olmamız bizler için değerliydi.

Eminiz ki salondaki dev posterinden ulu önderimiz, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk bize gururla bakıyor ve "İşte benim kızlarım" diyordu...

Proje tamamlandığında her dersliğe ismi verilmiş olan alanında ilk olmuş oklumuz mezunları ve onları yetiştiren öğretmenlerin hayatı, tabelalardaki QR kod okutularak videodan seslendirme şeklinde izlenebilir olacaktır.

“Okulumuzda İz Bırakanlar” adıyla oklumuz mezunları ve onları yetiştiren öğretmenlerin isimleri dersliklere vererek ölümsüzleştirmemiz basında da çok ses getirdi.

İPKB kapsamında yenilenen ve Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından açılışı yapılan kampüsümüze geçmişteki köklerinin, EKL geleneği ve ruhunun yaşatılması, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının yaratıcı öncülerini yetiştiren okulumuzun yegane ilkelerinin genç nesillere aktarılması çabasıyla gerçekleştirdiğimiz projemizin açılış töreni yerel ve ana akım basında da geniş yer aldı; Mlliyet, Oda TV, Bianet gibi kanalların yanı sıra yerelde Gazete Kadıköy gibi gazeteler ve Edebiyat dünyasına ait pek çok portal, bu özel günümüzü ve projemizi haber yaptı.

 

Erenköy Kız Lisesi Mezunlar Korusu Açılışı da aynı gün gerçekleşti

Dünya Kadın Hakları Günü kutlamamızı, aynı zamanda 5 Aralık Toprak günü olmasından yola çıkarak bahçemize taşıdık; derneğimizin 75.yaşı şerefine okul bahçemizde bağışlarınızla 75 fidan dikerek oluşturduğumuz "Erenköy Kız Lisesi Mezunlar Korusu" anıtının da yine hep birlikte açılışını yaptık.

Korumuzun oluşturulma hikayesini fondaki video eşliğinde dernek başkanımızdan dinledik. Yürütmesini dernek başkan yardımcımız Berrin Kırar’ın titizlikle yaptığı korumuza ağaçların getirilmesinde büyük katkıda bulunan mezunlarımız mimar Hilal Duyar Doyum ve orman mühendisi Canan Tunçbilek Yeşil'e teşekkür plaketlerini verirken bizler minnetimizi ifadede eksik kaldık, onlarsa duygularını aktarırken aynı duygu yoğunluğunu yaşadılar, yaşattılar.

Korumuza ağaçların dikildiği günden başlayarak, hissettiği duyguyu tüm mezunlarımıza hissettirecek şekilde tasarımıyla projenin tüm görsellerinin hazırlanması ve anıtımızın tasarımından imalatına, son gün tüm detayların tamamlanmasına kadar emekleri için derneğimiz görsel tasarımlarını gönüllükle gerçekleştiren Elif Çakın’a da özel teşekkürümüzü buradan iletmek isteriz.

“Erenköy Kız Lisesi Mezunlar Korusu” anıtının açılışı mezunlarımızdan oluşan değerli isimlerle yapıldı; proje destekçimiz Hilal Duyar Doyum, Erenköy muhtarımız Necla Alpüstün, Merdivenköy muhtarımız Nazan Gürkan ve 1955 mezunumuz Nurhayat Özol kurdelayı kesenlerdi.

Törende Okul müdürümüz proje paydaşı olarak derneğimiz 75.yaşına karşılık dikimini yaptığımız 75 ağacı okulumuzun yaşı olan 110’a tamamlamaya söz verdi,

<!--![endif]---->