Başkan'ın Mesajı

Yeni Dönemin İlk Güzel Haberi

Sevgili okuldaşlarımız, 14 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda seçilerek görev başına gelen yeni yönetim kurulu olarak, daha ilk günden sizlere güzel bir haber verebilmekten dolayı mutluyuz. Bu yıldan itibaren burs çalışmalarımızı birlikte yürüttüğümüz E-Bursum tarafından ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen ve 22 kurumun katıldığı Türkiye Burs Analizi’nde, derneğimizin adı ülke genelinde kız bursiyer oranına %100 ile pozitif katkı yapan kurum olarak yer aldı. Türkiye Burs Analizi, “burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olmasına yönelik olarak atılmış önemli adımlardan biri”.

Yeni yönetimimize daha da şevk veren bu gelişmeden sonra, 100 yılı deviren okulumuz mezunlarını bir araya getirmek ve her biri birbirinden değerli kurucularımızın izinden giderek ülkemizde kızların okuması için güç birliği yapmak boynumuzun borcu!

Güzelim okul binası yangınla kül olduktan sonra 23 mezunun kurduğu Erenköy Kız Liseliler Derneği’nin 73. yaşına bastığı bu yıl, 1984 mezunları ağırlıklı bir yönetim iş başına geldi. Başlıca amacımız tüm EKLlileri dernek çatımız altında toplamak. Üye sayımızı artırırken özellikle 1990 ve sonrası mezunlara ulaşarak derneğimizi, gelecekte omuzlayacak kadrolara da şimdiden tanıtmak.

Ülkemizde mevcut durumda faal dernek sayısı 113,105. Üye nüfusunun toplam nüfusa oranına baktığımızda, kadın oranının sadece yüzde 3 olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz. Hiçbir derneğe üye olmayan nüfusun oranı ise yüzde 86… Dolayısıyla bir kadın örgütü olarak bu oranlara önemli katkı yapma potansiyelimiz de ortada.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Erenköy Kız Lisesi mezunlarını derneğimize en kısa zamanda üye olarak, 73 yıldır ısrarla sürdürülen bu yolculukta bizlere omuz vermeye bekliyoruz.

2018-2021 Yönetim Kurulu adına

N. Güzin Övünç, Başkan

EKLDer Başkan Foto