Duyurular

Yeldeğirmeni Gezisi - 27 Kasım 2019

Yeldeğirmeni Gezisi - 27 Kasım 2019

Geziye katılmak için lütfen arayınız: 0216-3610063 veya yazınız  ekl@eklder.org.tr

10:30 Kadiköy Boğa Heykelinin Önü buluşma sonrası hep birlikte Semte doğru yürüyüş…
Kadıköy’ün en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yeldeğirmeni yaklaşık 40 yıl öncesine kadar Yahudi ve Rum aileleri barındıran bir semtti. Yeldeğirmeni ismini Osmanlı sarayının un ihtiyacını karşılayan değirmenlerinden aldığı bilinen semtin Kadıköy’ün en tarihi yerlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Yel değirmeni ; Bugüne kalan sınırları içerisinde hala cami, kilise ve sinagogu bir arada bulundurması nedeniyle tüm dinlere hoşgörü ile dolu güzel bir ev sahipliği yapıyor.
Bu renkli semtte yaşamış eski ailelerin birbirinden renkli, şık kıyafetli, alımlı güler yüzleri sandıklardaki sararmış fotoğraflarından göz kırpıyor bizlere.
Kundura tamircileri, Yorgo’nun karanfil kokan dükkânı, Terzi Salamon’un dükkânındaki gramofon nağmeleri zaman tünelinden geçip gelerek, kokusu burnumuzda tüten derin bir nostalji yaratıyor .
Yeldeğirmeni’nin zaman içinde ülkelerine dönmek zorunda kalan eski sakinlerinin taş binalarda sakladıkları hüzünlü anıları, genç yaşlı ziyaretçileri sayesinde bugün büyük bir sevinç ile adeta dile gelmekte...
Ziyaretçisi olmayı tercih ettiğimiz mahallelerin dar sokaklarında yer alan yüksek tavanlı ihtişamlı binaların yanında; Yeni atölyeler, sanat evleri, antikacılar ve kafelerde bizleri renkli sürprizler beklemekte.
Semtin Marmara denizini dikine kesen pek çok sokağında yürürken başınızı kaldırıp ileriye bakmanız, denizi ve martıları uzaktan da olsa selamlamanıza yetiyor ancak tarihi Yeldeğirmeni fırınından aldığınız gevrek simitlerin  mis kokusunu sakın martılar duymasın :)))   
  (Diğdem KAÇMAZ Yeldeğirmeni  Semti gazete gezi yazısından alıntı .)
Gezimizin belli başlı mekan ve anlatımları ;
Boğa Heykeli anlatımı ile başlayan progamımız devamında
Halit Ağa çeşmesi,
Yeldeğirmeni Semti tanıtımı ve tarihi,
Yeldeğirmenleri yerleri,
Ayrılık Çeşme ve hikayesi ,
Fransız Saint Louis İlkokulu,
Sainte Euphemie Fransız okul kompleksi
Rasim Paşa Camii
İstanbul’un konut olarak yapılan ilk apartmanları ;
(Kehribardji, Menase, Celal Muhtar, Demirciyan, Sünget ve Valpreda Apartmanları Art Nouveau süslemeler )
Notre Dame de Rosaine Kilisesi
Tarihi Özen sineması
Aya Yeorgios Rum Ortadoks  kilisesi & Samatya ‘lı Zinciyan’ın çanı
Donkişot İşgal evi
Hemdat İsrael Sinagogu
Mural Sanatı ’nın en güzel örnekleri ve başka sürpriz yerler…
***Programımız yürüyüş turu olarak düzenlenmiş olup, rahat ayakkabı , mevsim şartlarına göre şapka veya yağmurluk tavsiye edilir. Program sırasında restarosyanda olan yerler dışarıdan gezilir. Kilise, sinegok girişleri sahiplerinin insiyatifinde izin ve kontrole  tabidir.